soru-cevap boyama


SORU: mobilyam cilalı,boyamak istiyorum  ama zımparalamak istemiyorum.nasıl boyamam gerek?
CEVAP: eğer zımpara yapmak istemiyorsanız ;chalk paint yapabilrisniz..boyayı nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın.

SORU: mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum.nasıl bir yol izlemeliyim?
CEVAP: mutfak neme açık bir alan oldugu için buradaki  "cilalıysa" ya da "önceden boyalıysa"  yönergelerinden birini seçip mutfak dolaplarınızı dönüştürebilirsiniz.

SORU: mutfak dolaplarıma chalk paint yapabilir miyim?
CEVAP: yurkarıda da belirttiğim gibi neme açık alan oldugu için chalk paint önermiyorum.mutfak dolaplarının boyanması işi daha sonra bir problem yaşamamak için usülüne uygun boyanmalı

SORU: ham ahşap dolabımı/masamı/mobilyamı nasıl boyayabilirim?
CEVAP: ham ahşap boyamak ,boyama işinde en kolay seçeneklerden biridir.zımpara,kazıma işi olmadığı için bir kat astar sonrası iki kat boya dönüşüm için yeterli olur.ham mobilyanın boyanma etaplarının tamamı için buradaki talimatları izleyebilirsiniz.

SORU: boya yaparken bir sürü hata yaptım.mobilyam rezil oldu.düzeltmek için ne yapabiilirim?
CEVAP: mobilya boyarken dikkat etmemiz gereken bir çok şey vardır.ilk dikkat edilmesi gereken şey; boyanın hazırlanmasıdır.genelde en büyük kusurlar bu aşamada yapılan hataların sonuçlarıdır.boya gerektiği kadar inceltilmeden,hatta hiç inceltilmeden sürüldüğü zaman mobilyanın üzerinde kalın bir katman oluşur.bu katmanlar daha sonra kabarma ve çatlamalara neden olur.ilk olarak boyanızı gerektiği şekilde hazırlamalısınız.
       ikinci olarak yapılan hata ise; fırça izleri ve boyayı sürüş hatalarıdır.eğer kestirme fırça kullanıyorsanız üzerinden rulo fırçayla geçmeniz gerekir.böylelikle fırça izlerinden kurtulursunuz.ve unutmamalısınız ki,kalın tek kat yerine ince iki kat mobilyanızı çok daha kaliteli boyanmış gösterecektir
      hatalı boya yaptıysanız ve mobilyanızdan vazgeçmek istemiyorsanız, yapılacak en doğru şey; mobilya nasıl boyanır yazımda "önceden boyalıysa" kısmındaki yönergeleri takip edip dönüştürme sürecine baştan başlamaktır.

SORU: mobilyam beyaz/sarı/yeşil/kırmızı vs..renkte,nasıl renk değiştirebilirim?
CEVAP: mobilyanız daha önce boya işlemi gördüğünden buradaki "önceden boyalıysa" talimatlarını izlemeniz gerekir

SORU: chalk paint'i renkli hazırlayabilirmiyim?
CEVAP: evet.istediğiniz renkte hazırlayabilirisiniz.nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için hazırlama aşamaları burada.

SORU: chalk paint'i su bazlı (akrilik) boya ile hazırlayabillirmiyim?
CEVAP: evet,chalk paint'i istediğiniz gibi ister su bazlı isterseniz yağlı boyadan hazırlayabilirsiniz

SORU: eskitme işini anlamıyorum,açıklayabilirmisiniz?
CEVAP: eskitme boyası yapma,mobilyanın üzerinde iki renk kullanılmasından ibarettir. örnek: mobilyanızın kırmızı ama eskimiş yerlerinin siyah olmasını istiyorsanız,önce siyah ile boyayıp üzerine kırmızı boya yapmalısınız..daha sonra eskimesini istediğiniz yerlere zımpara yaptığınızda ,en üste sürdüğünüz boya kalkacak,alttaki siyah boya açığa çıkacaktır.

SORU: chalk paint sonrası cila uygulayacakmıyım? uygulamazsam ne olur?
CEVAP: evet,uygulamalısınız,çünkü çizilmeye açık bir boya oldugu için daha sonra çizlmeler ve boya kalkmaları görülebilir

SORU: chalk paint boyama aşamaları nelerdir? madde madde yazabilirmisiniz?
CEVAP: chalk paint boya hazırlama aşamalarına buradan, boyama aşamalarını madde madde sıraladığım yazıma buradan ulaşabillirsiniz.

SORU: ben mobilyamı normal,mobilyacıların boyadığı gibi boyamak istiyorum.nasıl yapacağımı yazabilirmisiniz?
CEVAP: mobilya nasıl boyanır adlı yazımda 4 ayrı boyama etabı anlattım.sizin mobilyanıza uygun olanı seçip yönergeleri takip edebilirsiniz

SORU: boyarken bir kuruma süresinden bahsediyorsunuz.bu süre ne kadardır?
CEVAP: kuruma süresi seçeceğiniz boyaya göre farklılık gösteren bir süredir.akrilik(su bazlı) boyalar daha hızlı kururken ,sentetik (yağlıboya) boyalr daha geç kururlar.aldığınız boyanın üzerinde kuruma süreleri yazar.orada yazan dokunma süresiniz değil,tam kuruma süresini baz almanız gerekir.

SORU: son boya katını sprey boya ile yapsam ne olur?
CEVAP: elbette atabilirsiniz ama kullandığınnız boya ile sprey boyanın aynı bileşenlerde olması iyi olur.akrilik boya kullandıysanız sprey boyanızda akrillik bazlı olmalıdır.

SORU: mobilyamı yağlıboya ile boyadım.parlak bir boya seçtiğim için üzerini verniklemeye gerek görmedim..sıcak bardak koyunca bardağın altınıın izi çıktı,yok etmek için ne yapmalıyım?
CEVAP: genelde bu tip sorunlar ,boyayı inceltmeden ve kalın kat sürüldüğü zaman orataya çıkarlar...boyayı inceltmeniz,önce astar,ince iki kat boya ve son olarak da vernikle bitirmeniz gerekirdi..
             şimdi üzerini iz yok olana kadar 150 lik bir zımpara kağıdıyla zımparalamanız,ardından 240lık bir zımpara ile ince bir zımpara daha yapmanız gerekir..sonra da söylediğim sırayla tekrardan boyamalısınız..

SORU: evde duvar boyası kalmıştı,onunla sandalyelerimi boyadım..boyama öncesi zımpara yapmadığım için mi döküldüler?
CEVAP: duvar boyaları ahşaplar için uygun değildirler.zımpara yapsaydınız bile,bir dereceye kadar tutunma sağlardı..ahşaplar için ahşap boyalarını tercih etmelisiniz..

SORU: sizden aldıgım cesaretle tüm salon mobilyalarımı boyamaya karar verdim..ama belirli bir tarihe kadar yetiştirmem gerekiyor..kaç günde bitirebilirim?
CEVAP: bu sorunun cevabı mobilyalarınızı nasıl boyayacağınıza göre değişir..eğer normal bir boyama süreci izleyecek ve tüm işi yanlız yapacaksanız 15 -20 günü bulabilir
          ama chalk paint yapacaksanız boyayı 3 kat yapacağınızı,katlar arası 1 gün bekleyeceğinizi ve son günde cilalayacağınızı düşünerek 4 günde  bitirebileceğinizi dşünüyorum..


malzemeler hakkındaki soru-cevaplar için burayı ziyaret edebilirsiniz

57 yorum:

Adsız dedi ki...

merhabalar;
tebrikler öncelikle çok zevkli şeyler yapıyorsunuz...benim sorum chalk paint ile boyadığınız kaplama dolabınıza son olarak bir şey oldu mu?(soyulma, dökülme gibi) çünkü ben de boya aldım ama cesaret edemedim henüz son olarak size sorayım dedim. kinci sorum işe chalk paint ile boyama üzerine eskitme yapılır mı? çok teşekkür ediyorum emeklerinize, ilginize...sevgiler

turuncu oda dedi ki...

adsız merhaba:) evet benim kaplama mobilyama bir şey oldu:)) hani şu kenarlarına geçilen yapışma bantlar var ya; işte onlardan birinin ucu kalktı..ama bu boya ile ilgili bir durum değil..ben onu boyamasaydım da kalkacaktı..boyanmış diğer yerlerde hiç bir problem yok şu ana kadar,üstelik ben üzerine cila,vernik,balmumu hiç bir şey de sürmemiş olmama rağmen...ikinci soruna gelince evet chalk painte eskitme yapılıyor..yapan arkadaşlar sağolsunlar bana resim yolluyorlar...çok başarılı işler çıkartmışlar...hatta chalk painte dekupaj yapan bile olmuş :)ne zaman istersen yaz yine..sevgiler

Her Türlü Sorularınız İçin dedi ki...

Merhaba,
Ben sizden aldığım ilhamla evde artık görmekten bıktığım venge renkli KAPLAMA konsol, tv sehpası ve gümüşlüğümü beyaz eskitme boyamak istiyorum, yanlarını beyaz eskitme üzerini kahve eskitme gibi yapmak istiyorum. Öncelikle Tüm mobilyalar kaplama olduğu için acaba önce kapatıcı gibi birşey mi kullanmalıyım? Tam olarak hangi markanın ne boyasını alıp nasıl kullanmalıyım? Üzerine verniği hangi marka ve nasıl uygulamalıyım? O kadar sabırsız ve heyecanlıyım ki, bir an önce boyayı fırçayı kapıp bu koyu renk evi iç açıcı ferah bir ev haline getirmek istiyorum... Teşekkür ederim iyi ki varsınız, iyi ki keşfettim sizi, hayranlıkla takip ediyorum cesaretinizi..
Sevgilerimle Ceyda

turuncu oda dedi ki...

ceyda merhaba

eğer zımpara yapmayacaksan chalk paintle boyayacaksın,ama zımpara yapacaksan istediğin her şekilde dönüştürebilirsin mobilyalarını :)mobilya nasıl boyanır adlı yazımdan yararlanabilirsin..sevgiler

Adsız dedi ki...

merhaba size mail attım umarın geri dönüş yaparsınız sabırsızlıkla bekliyorum bende ilk defa evimde bir eşyamı boyarak değiştirme arzusu uyandırdınız sıkılmıştım evim çok renksiz geliyorduki be çivil çivil evi çok seviyorum evimin duvarları koyu gri koltuklarım açık duman gri monbilyalar beyaz halı çimen gibi yeşil ipli koltuklara renk gelsin diye kırmızı yastık koydum :) sizin öneriniz önemli duvarlarımın rengini değiştirmek hardal sarısı yamak istiyorum griyle uyumunu seviyorum yada başka bir renk bana yardımcı olurmusunuz lütfennn :) evimin renkleriyle ooynayalım

turuncu oda dedi ki...

adsız merhaba:) henüz mailini okumadım sanırım ama bu gece sırası gelir diye umuyorum:) griyi bende severim dekorasyonda ama o kırmızı yastık ve çimen yeşili halıları pek sevemedim:) duvarlarından bir tanesine stencil uygulayabilirsin mesela...beyazlı -sarılı olursa duvarın rengini de kırar..gerçi resim olmadan fikir vermek çok zor,,umarım resim yollamışsındır:) ilk fırsatta cevaplamak ümidiyle diyim :) sevgiler

Adsız dedi ki...

merhaba ben özge.ben balmumunu nasıl kullanacağımızı merak ediyorum chalk paintten sonra boyada kalkma yada çizilme olmaması için gerekli sanırım ama nasıl uygulanıyor ve örneğin 2 kapılı bir dolap için kaç ml gerekli?şimdiden teşekkürler:)

turuncu oda dedi ki...

özgecim merhaba...seni bir hafta daha bekleticem...chalk paintle ilgili yeni bir yöntem geliştirdim..belki onu yaparsın..bu yüzden balmumu sürme şimdilik :) sevgiler

Hafize dedi ki...

Selam Turuncu odanın yetenekli sahibesi :) bloğunuzu uzun zamandır takip ediyorum çok güzel işler çıkarıyorsunuz ellerinize sağlık.Ben sizden cesaret alıp mobilyalarımı boyamaya karar verdim ama ilk başta venge rengi zigon sehbalarımı beyaza boyadım chalk paint yöntemiyle 2 kat boyadım çok güzel kapandı şimdi hala kurumakta kendileri.Boyam marshall'ın luxe parlak solvent bazlı ahşap boyası anlattığınız gibi hazırladım ama hiç pütür olmadı bişey yanlış mı yaptım anlamadım.Size sorum şu üzerine solvent bazlı parke verniği aldım ama size sormadan kullanmak istemedim pek soru gibi olmadı ama idare edin şimdiden teşekkürler...:)

turuncu oda dedi ki...

hafize merhaba :) ben parke verniği denemedim chalk paint üzerine,bu yüzden bir şey diyemem...ama olur gibi de geliyor...istersen görünmeyen (iç bacak gibi) bir yerde dene...eğer ters bir şey olmazsa hepsini yaparsın :) sevgiler

Adsız dedi ki...

öncelikle merhaba:)ben odamdaki mobilyalarımı chalk paint ile boyayacağım odamda 2 kapılı dolap standart bir kütüphane ve 5 çekmeceli bir komidinim var tahmini kaç lt boya gider?

Hafize dedi ki...

Tekrar merhaba :) parke verniğini sürdüm kurudu ve kullanmaya başladım sehbalarımı her türlü darbe denemesini yaptım ama MaşaAllah taş gibi oldu tek sorun boyadan sonra az zımpara yaptığım halde biraz pütür kaldı ve birazda vernik kokusu gidemedi bi türlü başka bi sorun yok şimdilik :)

yucel arslan dedi ki...

merhaba chalk paint ile boyanan bilgasayar masam için su bazlı vernik ne önerirsiniz. ya da balmumu nasıl kullanılır nerede bulunur? teşekkür ederim

turuncu oda dedi ki...

atacağın kata göre değişir tabi..kaç katta kapanacağına bağlı..ben olsam 750 liği yettiririm :)

turuncu oda dedi ki...

hafize ne güzel haber bu böyle...koku gider zamanla...ama darbe denemelerinin başarılı olması çok sevindirdi beni...ellerine sağlık :))

turuncu oda dedi ki...

blog içi arama yaparak "pürüzsüz chalk paint" postumda gerekli tüm bilgileri bulabilirsin..

taner yazar dedi ki...

peki chalk point üzerine eskitme tekniği uygulanabilir mi?

Aynur TURKER dedi ki...

merhaba ben aynur.evimdeki kahverengi panel(amerikan) kapılarımı bej rengine çevirmek istiyorum nasıl bir çalışma yapmalıyım.hangi malzemeleri edinmeliyim.yardımlarınızı bekliyorum.

turuncu oda dedi ki...

evet uygulanabilir..ben uygulamadım ama uygulayıp bana fotoğraf yollayan arkadaşlar çok başarılı işler çıkartmışlar :))

turuncu oda dedi ki...

Aynur merhaba..."mobilya nasıl boyanır" sayfamda 3 numaralı etabı takip ederek dönüştürebilirsin kapılarını...ama o etaplar çok uzun gelirse 150 lik zımpara ile üzerindeki cilayı alarak iki kat boyadıktan sonrada vernikleyip bitirebilirsin..kapılar için yeterli olacaktır...sevgiler

nisa celep dedi ki...

merhaba ben nihal.kaplama venge mobilyalarımı chalk paint ile su bazlı parlak görünümlü lake beyaza boyamak isityorum.sorularım şu:
1)su balının parlak beyazı varmı,acmak için nekadar boyaya nekadar su katmalıyım?(derz dolgusu 100ml için 1 yemek kaşığı)
2)su bazlıda SARARMA ve çizilme yapmaması için su bazlı vernikmi,cilamı,ahşap verniğimi,balmumu mu kullanmalıyım?
3)pürüzsüz olması için havlu rulo mu sünger rulo mu önerirsiniz?sevgilerimle

turuncu oda dedi ki...

merhaba
1- bilmiyorum,ben sadece dyo sentetik boya kullandım...bunun dışında bir boya tecrübem olmadı...
2- su bazlı boya kullanmadığım için bunu da bilemiyorum...ama su bazlı boya kullanan arkadaşlar var,onlara sorabilirsin
3-chalk paintin pürüzsüz olması diye bir şey yok. "pürüzsüz chalk paint " adlı yazımı okuyabilirsin,en pürüzsüz olabilme aşamalarını orada anlattım

Aylin Sarıkaya dedi ki...

Merhabalar bayan becerikli...
***bugün sunta kaplama olan gardrobumu boyamaya başladım.
***ilk planım chalk paint uygulamaktı.
***garanti olsun diye dolabımı üstün körü bir zımpara işlemi yaptım.
***üzerine de kalın bir astar attım. (bu arada astarı inceltmedim acaba yanlış mı yaptım)
***şuan astar boyanın kurumasını bekliyorum.
***acaba zımpara ve astar uygulamasından sonra sentetik boyayı direk uygulasam olur mu?
***yoksa yetersiz zımpara yaptığım için mutlaka chalkpaint mi uygulamam gerekiyor.

önerilerniz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

turuncu oda dedi ki...

keşke direk chalk paint yapsaydın...kaplamaların hepsini chalk paintle boyadığım için astar ne sonuç verir bilemem...eğer astar tutunamaz da kalkma yaparsa maalesef hepsini zımparalayıp chalk paint yapman gerekir:(

doğaaşığı dedi ki...

Merhaba, önceden boyali olan mobilyalarımı zimparayla tamamen temizledim. Simdi renklendirmeden cila yapmak istiyorum. Ham ahsapta kullanilan su bazli ahsap koruyucu ve su bazli verniği kullanabilir miyim? Yoksa sentetik cila yapmam mi gerekir? Takildigim nokta, zimparayla boyadan arindirilmis mobilya da ham mobilya sayilir mi? Yanitlarsaniz sevinirim. Tesekkurler.

Elif Su'yun Annesi dedi ki...

merhabalar vaktinizi alıyorum kusura bakmayın mutfak dolaplarıma uyumlu olması için eski köşemi boyamak istiyorum sitenizdeki tüm yazıları okudum fakat soruma bir cevap bulamadım. Köşemi krem renge boyamak istiyorum fakat önerdiğiniz boyalarda anladığım kadarıyla krem renk yok ne yapmam gerek içine renk mi karıştırmalıyım?

turuncu oda dedi ki...

doğaaşığı, elbette ham sayılır...neticede üzerinde hiç bir kimyasal olmayan,renksiz,doğal...."sıfırdan puf yapımı adlı postumda pufun ayakları da hamdı,bende sadece renklendirdim...o yazımdan yararlanabilirsin....

turuncu oda dedi ki...

Elif Su'yun Annesi,isterseniz hazır krem rengini alırsınız,isterseniz aldığınız yere ben bu rengi istiyorum dersiniz onlar size rengi hazırlayıp verirler...kolay gelsin...

Adsız dedi ki...

Merhabalar. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bugün ben su bazlı metal ahşap boyası ile ilk chalk paint denememi yaptım ancak sanırım ölçüyü yanlış yaptım. Ölçü konusunda bilimsel olmak adına:) bir su bardağı 200 ml aldığı için 2 su bardağına 4 kaşık derz dolgusu kullandım. Ancak su ile boyanın yoğunluk farkını hesaba katmadığım için çimento gibi bir karışım elde ettim. Daha sonra bu karışıma boya katarak ve eski blenderımdan geçirerek koyu kıvamlı kremşanti benzeri bir karışım oluşturdum. Bu karışımı fırça ile uygulayamadım. Elimle sehpaya yedirdim:) yarın büyük bir ihtimal karışımı sulandırıp tekrar deneyeceğim. Bu arada her ne kadar elime yüzüme bulaştırmış olsam da tecrübe paha biçilemez:) sizi takip ediyor olacağım. Sevgiler...

srpkck dedi ki...

slm demir sandaliye ayaklarını yaldızlı boya ile boyayabilirmiyim daha doğrusu hangi tür boya ile daha iyi sonuç alırım... şuan beyaz boyalılar yıprandılar

Adsız dedi ki...

merhabalar :) bloğunuza bayıldım odamdaki ham ahşap gardrobumun rengini değiştirmek istiyorum bununla ilgili fikirler ararken gördüm sayfanızı da:) ben yumuşak pastel tonlarda bir pembe ile boyamak istiyorum dolabımı bir marka önerebilirseniz cok mutlu olurum teşekkür ederim şimdiden

Fatih Nehir dedi ki...

Selamlar turuncu oda.kaplama olan salon takimimi boyamaya karar verdim.orta sehpami gozden cikarip polisanin plastik boyasiyla boyadim.fakat ustunde kabarciklar olustu.onlardan kurtulmak icin ne yapmaliyim.lutfen acil yardim.

turuncu oda dedi ki...

srpkck ; metal yüzeyler için olan,pasın üzerine bile uygulanan sprey boyalar var,onlardan kullanabilirsin bence:)


adsız ; bir marka öenerebilmem için onu denemem gerekir bana göre,bu yüzden dyo yu önerebilirim...ayrıca istediğiniz rengi katalogdan gösterirseniz aldığınız yerde hazırlatabilirsiniz:)

turuncu oda dedi ki...

Fatih Nehir ; kabarcık derken? iki türlü kabarcık olabilir...
1- rulo fırçanın bıraktığı içi boş ama kabarcık görünümlü lekeler
2-yine fırça ve sürüş kaynaklı içi hava dolu olan kabarcıklar...

ilki gibiyse sorun yok...onlar 2 ya da 3. katta boyandıkça kapanırlar...ama ikinci gibiyse boyayı bırakmak,zımpra yapmak ve yüzeyi tekrar boyaya hazırlamak gerekir :(

Adsız dedi ki...

merhaba ben cnc router ile tasarladığım modelleri kesiyorum.16 mm mdf den ayna kestim. Bunu parlak beyaza boyamak istiyorum bunun için hangi boyayı alacağım.Ahşapçıdan aldığım boyayı fırça ile yaptım üzerine cila yaptım ama beğenmedim.Bunun için yardım ederseniz sevinirim. Aynamın mobilya boyası gibi olmasını istiyorum.Beyaz parlak

nuri darimla dedi ki...

Merhaba, Suntalam olan beşiğimizi boyamak istiyoruz. mobilyacılara ve etraftakilere sorduk boyanamayacağını söylediler. bu sebeple tereddüt yaşamaktayız. bize yardımcı olabilirseniz çok memnun oluruz.

turuncu oda dedi ki...

nuri darimla ; ne saçma !!! ne demek boyanamaz...bal gibi de boyanır...sadece öncesinde astarlamak (ya da malzemeye göre macunlamak) gerekir...sonrasında istediğiniz gibi boyayabilirsiniz...piyasada satılan bir sürü ahşap macunlar var...ince bir kat çekip kurumaya bırakın (24 saat) sonrasında iki kat boyayın derim :)

nuri darimla dedi ki...

Çok teşekkür ederiz, astar üzerine birkat daha boya attık ve çok güvel oldu .. Bu arada eşim çok mutlu oldu :)

Adsız dedi ki...

merhaba öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim çok faydalı bilgiler sunuyorsunuz . soruma gelecek olursak yer parkelerinde chalk paint uygulaması yapıp boyayıp üstüne de parke verniği atsam sıkıntı yaşar mıyım çünkü bir arkadaş mobilyasında denemiş ve dayanıklılık konusunda memnun kalmış ama yer uygulaması olarak nasıl bir netice alırım ve riskli olabilir öneriniz nedir ? bol geri dönüşümlü günler dilerim :)

turuncu oda dedi ki...

adsız; yerlerde nasıl sonuç verir bilemiyorum..denemediğim bir şeyi size tavsiye etmek de istemem...ben olsam yerlerde böyle bir uygulama yapmazdım ama yine de siz bilirsiniz tabi...

Adsız dedi ki...

Merhaba,
sizin videolarınızı izleyerek eşimin ofisindeki koyu renk mobilyaları chalkpaint ile 3 kat yaparak üzerine chalkpaintte kullandığım subazlı dyo boyayı yaptım ve yaparken o kadar cok begendimki salonumdaki mobilyalar için kolları sıvamıştım ama boyalar dökülmeye başladı :( nerede yanlış yaptım cok merak ediyorum

Adsız dedi ki...

Merhabalar, verdiğiniz her türlü bilgi paylaşımı için teşekkürler. Benim sorunum boya tipi ile ilgili. Evimdeki bazı mobilyaları beyaz eskitme tarzı çalışacağım. Parlak boyaları sevmiyorum. Mat veya yarı mat kullanmak istiyorum. Sentetik boyaları da tiner kullanımından ötürü sevmiyorum. Ayrıca renklendiricilerim de su bazlı akrilik boyalardan. İnternette incelediğim kadarı ile piyasada mat ve yarı mat olan ahşap boyalar sentetik esaslı, akrilik su bazlı boyaların tümü de parlak. Yani hem ahşap boyası olacak, hem mat-yarı mat olacak hem de akrilik boya olacak. Bunları karşılayan bir boya markası yok. Sadece Cadence marka bu özelliklere sahip o da piyasadaki ahşap boyalara göre pahalı....yardım lütfen:)

Adsız dedi ki...

Merhaba,
boya yaptıktan sonra bal mumu yapmamız kesinlikle şart mıdır ?

turuncu oda dedi ki...

adsız; muhtemelen su bazlı boya kullandığınız için olmuştur...genelde dökülme sorunları su bazlı boya kullanıldığında ortaya çıkıyor:(

turuncu oda dedi ki...

adsız; bildiğim böyle bir boya yok...ben dyo kullandım şimdiye kadar...ve sentetik tercih ediyorum genelde...ama "sahildeki ev" blogunda Ayşegül boyalarla ilgili bir yazı yayınlamıştı...oraya bir bakın isterseniz..

turuncu oda dedi ki...

adsız; şart değil elbette...ben komidinlerime yapmamıştım...ama yapılsa daha dayanıklı daha uzun ömürlü olur tabi:)

sabri dedi ki...

masalarımızı selolüzik tiner ile karıştırılmış selolüzik ahşap boyası ile boyadık dyo marka katlar arası kaç saat beklememiz lazım

turuncu oda dedi ki...

sabri;ben 10 saat bekliyorum,10-12 ideal oluyor bence...

muammer temel dedi ki...

Merhaba ben Muammer.
Genç oda takımıma transfer tekniği uygulamak istiyorum. Oda takımım sunta maddeden. Yüzeyi kırmızı renkte boya ile boyanmış. Bu yüzeye transfer tekniğini zımparalamadan uygulayabilir miyim? Gerekli transfer malzemeleri nelerdir? Son olarak bir marka önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler...

turuncu oda dedi ki...

Transfer tekniğiyle ilgili çok bilgim yok,bu tekniği uygulayan arkadaşlara sorarsanız daha iyi olur sanıyorum...

Dickie'nin Güncesi dedi ki...

Merhaba; ben boya tabancası ile sehpalarımızı boyamaya başladım fakat bazı kısımlarda hava deliği gibi ince kısımlar kaldı birde pütürlü bir zemin oluyor. Polisan X1 parlak kullanıyorum ama fırça ile sürdüğümde ki kadar parlak bir görünüm elde edemedim.. Fikir verirseniz çok sevinirim...

guner durmus dedi ki...

merhabalar öncelikle harika çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim. başınızı ağrıtmıycaksa size ufak bir sorum olacaktı. evimdeki kapılar 20 yıllık beyaz lake tahmin edersiniz artık beyazla alakaları kalmadı. kaliteli bi ürün yaptırmak şu an için beni ekonomik yönden zorlayacağı için evde kendim boyamaya karar verdim. size sorum polisan matrix anti aging boya işimi görür mü? üzerine yada altına ne tip astar uygulamam gerekir ve son olarakta lake kapıları elle zımparalamak mümkün müdür? şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım

Adsız dedi ki...

meraba ben ayşe.yatak odamızı boyamak istedik.ama polisan x1 kokusuz anti aging alacağımıza aynısı kokulu olanı almışız.bunu dolaplara epey sürdükten sonra farkettik.aradan bir gün geçti.boyayı kazımaya karar verdik.zımparayla cıkaramıyrz çünkü halen yumusak.başka önerebileceğiniz birsey varmı lütfen yardımcı olun

levent harput dedi ki...

Merhaba. Masif çamı beyaz renge boyayıp, boyanın altındaki ahşap dokusunun görünmesini istiyorum. Bunun için hangi boya ile nasıl bir teknik uygulamalıyım. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Muhittin dedi ki...

Selam chalk paint denemelerine başladım. önce kırık dökük malzemeleri derz dolgu tekniği ile chalk paint yapıp boyamasını gerçekleştirdim. Ancak yabancı siteleri, incelerken boyanın içine karbonat konulduğunu izledim. Daha pürüzsüz yüzey elde edildiği belirtiliyordu. Ben de ha bir cesaret denedim.Boyaya ne kadar derz dolgu konuluyorsa o kadar karbonat koydum. Belirtildiği gibi daha pürüzsüz bir yüzey elde ettim. İkinci katını yarın atmayı düşünüyorum. SİZİN DERZ DOLGU YERİNE KARBONAT KULLANIMI HAKKINDA BİLGİNİZ VAR MI? Sonuç hakkında bilgi vereceğim. Eğer olumlu sonuç elde edersem mutfak dolaplarına girişmeyi düşünüyorum. Arkasından kapılara girişeceğim..... Cila konusunu da parke dolgu verniği ile halletmeyi düşünüyorum. Ha bir de sprey vernikler var onlar hakkında düşünceleriniz nedir? YORUMLARINIZI BEKLİYORUM....

Ayfer Bostan dedi ki...

muhittin bey bende cok merak ettim karbonat kullanımı sonrası ne oldu pul pul veya toz gibi dökülme var mı sonucu bekliyorum..sizede kucak dolusu sevgiler turuncu oda:)

Muhittin Gok dedi ki...

Ayfer Hanım yorumunuzu yeni gördüm. EVET KARBONATIN FENDİ DERZ DOLGUYU YENDİ. Denemelerimden sonra karbonatın çok daha iyi netice verdiğini gördüm. Sonra sehpalara giriştim. Sonuç iyi sayılırdı ne de olsa çıraklık eserimdi. Dayanamadım kapıları gözüme kestirdim. Başladım ama ne başlama ilk başlarda çok sıkıntıya girdim. Sıkıntının sebebi işin büyüklüğü ve zaman kısıtlamasıydı. Eş dost yardımı gerekti tek kişi işi değilmiş ama işin %80 ini yine ben yaptım. Sonuçta çok beğeni alan bir çalışma oldu. En son balmumu cila kullandım. Kalfalık eserim de artık hazırdı. Tatil dönüşü gözüme yatak odası mobilyaları batmaya başladı. Dayanamadım bir hışımla başladım kapılara göre daha kolay oldu şimdi yeniye yakın bir yatak odamız var. Ustalık eserim sayıyorum . Ancak cila konusunda halen beklentilerimi karşılayan şeffaf bir cila bulamadım. Mutlaka sarartma yapıyor. Balmumu kullandım hep o da bitti. Temini de zor. Bu günlerde arkadaşımın babadan kalma duvarı komple kaplayan üç bölmeden oluşan televizyon dolabı üzerine çalışıyorum. Yarın zımparasını yapıp son katını atmayı planlıyorum. Artık işi kaptım sayılır elim de pratikleşti. Face den muhittin gök e bakarsanız 2. Ve 3. Çalışmayı görebilirsiniz. Son çalışma bitmediği için onu sonra yayınlayacağım. Mutfak dolabı ise başka bahara kaldı artık. Şimdi siz işin aşamalarını merak edersiniz. Turuncu odada nasıl anlatılmışsa her şey aynı sadece derz dol yerine 750ml boyaya A101’de satılan 70 gr karbonat kullandım iyice karıştırdım hepsi bu. Derz dol dan çok daha kolay karışıyor. Daha pürüzsüz yüzey oluşuyor. 2 kat karbonatlı boya sonra 240lık zımpara sonra da son kat boyası. Boyalar ilk iki çalışmada Marshall enamel son yatak odasında ise polisan primera …. Şimdilik dökülme ne yok gayet dayanıklı oldu… Bilmem merakınızı giderebildim mi...

Yorum Gönder